کرونا در آرایشگری

اصول پیشگیری از کرونا در شغل آرایشگری

قاعدتاً هر مکان عمومی می‌تواند مستعد انتشار بیماری کرونا شود؛ اما برخی از مکان‌های عمومی بیشتر در معرض خطر انتشار قرار دارند. فضاهایی که در آنجا جریانی از مسائل مربوط به بهداشت شخصی افراد وجود دارد. مانند سالن‌های آرایشگری که در آنها تمام اقدامات متوجه مباحث بهداشتی و آرایشی افراد است. از اصلاح موی سر و صورت تا شستشو و ابزار ها و تجهیزات و حتی صندلی‌های موجود در یک سالن آرایشگری، همگی درگیر جریانات بهداشت مراجعه کنندگان هستند. از این رو رعایت کامل نکات بهداشتی در سالن های آرایشگری یک مقوله جدید نیست که همراه با مباحث در پیشگیری از کرونا مطرح شده باشد.

مدتی است که تقریباً تمام دنیا اسیر یک ویروس بسیار فراگیر شده است. ویروس کرونا یک عامل بیماری‌زا است که می تواند به‌راحتی و با سرعتی بسیار بالا انتشار پیدا کند. برای همین است که در مدتی کوتاه توانسته است در تمام دنیا رد پای بیماری‌‌زای خود را گذاشته باشد. در این بین بارها شنیده‌‌ایم که می‌گویند بهترین راه مقابله با این ویروس ماندن در خانه و پرهیز از رفت و آمد در مکان‌های عمومی می‌باشد. مثلاً آرایشگاه‌های مردانه و یا زنانه یکی از همان مکان‌های عمومی است که در صورت غفلت آرایشگران می‌توانند مستعد تبدیل شدن به یک کانون انتشار کرونا باشند. به این ترتیب ظاهراً سالن های آرایشگری همراه با نصیحت‌های بهداشتی در این ایام جزو مکان‌های ممنوعه شده‌اند. زیرا مردم می‌ترسند تا با حضور در این فضا‌ها اسیر بیماری کرونا شوند. به این ترتیب تاثیر کرونا در آرایشگری عمیق و مخربی بوده است. اما مگر می‌شود برای مدت طولانی بیخیال رسیدگی به سر و وضع ظاهر خود باشیم؟! پس لازم است تا راه‌های پیشگیری از کرونا را در سالن‌های آرایشگری فرا بگیریم.

کرونا در آرایشگری

در میان جملاتی که گفتیم قید کردیم که سالن‌های آرایشگری در صورت غفلت آرایشگران تبدیل به کانون انتشار کرونا خواهند شد. پس اگر آرایشگری باشد که همراه با آگاهی های لازم در تقابل عملی برای پیشگیری از کرونا، اقدامات جدی و پیگیر داشته باشد، دیگر نمی‌توان آرایشگری وی را به عنوان یک مکان پر خطر در نظر گرفت؛ اما این اقدامات عملی و اصولی در پیشگیری از کرونا چه هستند؟ از کجا متوجه وجود این اقدامات در پیشگیری از کرونا در آرایشگاه ها باشیم؟ و چطور بتوانیم به سطح بهداشت موجود در یک سالن آرایشگری اعتماد کنیم؟

 

این سوالات تقریباً برای همگان مطرح خواهد شد. چرا که موی سر و صورت، زمان قرنطینه نمی‌شناسد. این موها در هر حالتی رشد می‌کنند و در اندک زمانی فرمی آشفته بر چهره هر انسانی خلق خواهند کرد. پس چه بخواهید و یا نخواهید نیاز است تا به طور جدی در تکاپوی یافتن یک آرایشگاه بهداشتی و البته متعهد در امر پیشگیری از کرونا باشید.

چرا آرایشگری مستعد انتشار کرونا می باشد؟
قبل از آنکه بخواهیم وارد بیان مباحث علمی در مسیر جریانات بهداشتی برای پیشگیری از کرونا در سالن‌های آرایشگری شویم، لازم است تا چرایی این اهمیت را درک کرده باشیم. اینکه چرا تاثیر کرونا در آرایشگری می تواند تا این اندازه مهم باشد.

قاعدتاً هر مکان عمومی می‌ تواند مستعد انتشار بیماری کرونا شود؛ اما برخی از مکان‌های عمومی بیشتر در معرض خطر انتشار قرار دارند. فضاهایی که در آنجا جریانی از مسائل مربوط به بهداشت شخصی افراد وجود دارد. مانند سالن‌های آرایشگری که در آنها تمام اقدامات متوجه مباحث بهداشتی و آرایشی افراد است. از اصلاح موی سر و صورت تا شستشو و ابزارها و تجهیزات و حتی صندلی‌های موجود در یک سالن آرایشگری، همگی درگیر جریانات بهداشت مراجعه کنندگان هستند. از این رو رعایت کامل نکات بهداشتی در سالن‌های آرایشگری یک مقوله جدید نیست که همراه با مباحث در پیشگیری از کرونا مطرح شده باشد.

گاها به گونه‌ای از این موضوع صحبت می‌شود که گویا سالن‌های آرایشگری تا قبل از عالم‌گیر شدن ویروس کرونا به هیچ حالت متوجه رعایت نکات بهداشتی نبوده‌اند. واقعیت آن است که آرایشگاه حرفه‌ای همراه با پرسنل آگاه و متعهد، خیلی قبل‌تر از ظهور بیماری کرونا به‌طور کامل متوجه رعایت بهداشت در آرایشگری بوده و خواهند بود. آگاهی از تمام بیماری‌های پوستی، مسری و حتی خونی از الزامات آموزش در دوره‌های تدریس آرایشگری است. تدوین نظام قانونمند بهداشتی همراه با نظارت جدی از سوی نهاد‌های دولتی برای رعایت بهداشت در آرایشگری نیز از جمله مقوله‌های همیشگی همراه با این ضعف می‌باشد. از سوی دیگر آرایشگران حرفه‌‌ای، خود نیز متوجه سلامت مشتریان خود بوده و در راستای تامین این نیاز قطعا خود را آگاه و مجهز کرده‌اند.

کرونا در آرایشگری

به این ترتیب اگر سابق بر این انسانی علاقمند بر سلامت بهداشتی خود بوده‌اید و در گذشت زمان آرایشگاه متعهد و مسئولیت ‌پذیر خود را پیدا کرده بودید، حالا مطمئن باشید که آرایشگر حرفه‌ای شما، خیلی قبل از شما و بسیار حساس‌تر از شما متوجه بیماری کرونا شده است و قطعاً تمام موازین علمی و اصول بهداشتی را در جهت تقابل با انتشار ویروس کرونا اتخاذ خواهد کرد. پس می توانید با خیالی آسوده در سالن آرایشگری مطمئنی که می شناسید حضور پیدا کنید و همراه با مهارت‌های آرایشگر مسئول و آگاه خود، ظاهری پسندیده را برای خود خلق نمایید؛ اما قواعد بهداشتی در سالن‌های آرایشگری در جهت مقابله با ویروس کرونا چه هستند؟ و متوجه چه نکاتی خواهند بود؟

راهکار های اصولی در جهت مقابله با ویروس کرونا در سالن های آرایشگری

در ادامه مطلب می‌خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که در این ایام خطرناک لازم است تا توسط تمام آرایشگرها رعایت شوند. البته آرایشگاه‌های حرفه‌ای قبل از شما تمام این نکات را در نظر گرفته و رعایت خواهند کرد. هدف از قید این نکات بیشتر متوجه مشتریان است تا با شناسایی آنها در فضای آرایشگاه‌ها بتوانند آن محیط امن را پیدا کرده و با خیالی آسوده اصلاح سر و صورت خود را انجام دهند.

  • آرایشگران بهتر است از پذیرش افرادی که نمی‌شناسند و یا از مشتریان آنها نیستند، خودداری کنند. این نکته از مهمترین راه‌ها در پیشگیری از کرونا می‌باشد. غالباً آرایشگران با مشتریان خود طرح آشنایی دارند و گاهی دیده شده است که با آنها رفیق می‌شوند. به هر صورت آرایشگرها مشتریان ثابت خود را می‌شناسند. اگر چه نمی‌توان این شناخت را دلیل بر سلامت مشتری دانست؛ اما می‌تواند باعث شود تا هر کسی در فضایی که سابقاً برای اصلاح حاضر می‌شده، حضور پیدا کند. این موضوع در نگاه کلی گام مثبتی در جهت عدم انتشار ویروس کرونا می باشد.
  • لازم است تا آرایشگران از ورود و یا حضور افراد بیمار و یا مشکوک به بیماری در فضای سالن آرایشگری جلوگیری کرده و خیلی محترمانه از وی بخواهند تا در زمانی مناسب همراه با حالی بهبود یافته در فضای آرایشگاه حاضر شوند. با این اقدام ساده به مقدار قابل توجه مباحث پیشگیری از کرونا را انجام داده‌اند.
  • لازم است تا افراد به محض ورود به سالن‌های آرایشگری در حد معقول ضدعفونی شوند. مانند ضدعفونی دست‌ها که روش بسیار مناسبی برای پیشگیری از کرونا است. بهتر است با قرار دادن یک ظرف حاوی مواد ضدعفونی کننده در کنار درب سالن آرایشگاه اقدامات پیشگیرانه را از همان ابتدای سالن آرایشگری به انجام رسانید.
  • لازم است تا سالن آرایشگری از سیستم تهویه مطبوع مناسبی برخوردار باشد. چرا که جریان هوای دائمی می تواند نقش پررنگی در پیشگیری از کرونا داشته باشد.
  • لازم است تا تمام سطوح و ابزارهای مورد استفاده توسط آرایشگران به درستی و به شکلی مداوم گندزدایی شوند. غالبا می توان این گندزدایی را پس از اتمام اصلاح هر یک از مشتریان انجام داد.
  • برای مشتریانی که در صف انتظار هستند و یا به هر ترتیبی می خواهند دست‌های خود را ضدعفونی سازند، الکل و یا دیگر مواد ضدعفونی کننده مجاز فراهم آید.
  • لازم است تا آرایشگر به هیچ حالت با مشتریان خود دست ندهد و حتی خیلی قاطعانه از تمام مشتریان خود بخواهد که این نکته را رعایت کنند.
    بهتر است آرایشگاه‌ها از مشتریان خود بخواهند که لوازم آرایشگری شخصی تهیه کرده و همراه خود داشته باشند. به این ترتیب می توانید از سلامت و بهداشتی بودن تمام تجهیزات و ابزار های بهداشتی اطمینان کامل داشته باشید.
  • هرگز برای موارد غیرضروری و یا اصلاح سر و صورتی که خودتان از عهده انجام آن بر می‌آیید، راهی سالن‌های آرایشگری نشوید. در نظر داشته باشید که هر چه کمتر در این چنین فضاهایی حاضر شوید، کمتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار می‌گیرید.
کرونا در آرایشگری

حال شما که می‌خواهید برای خدمات آرایشگری راهی سالن‌های آرایشگری شوید، بهتر است قبل از هر اقدامی از رعایت نکات بهداشتی در سالن مذکور اطمینان حاصل کنید. با این وجود به عنوان مشتری می‌توانید به نوعی برای تامین شرایط بهداشتی سالن‌های آرایشگری کمک حالشان باشید. مثلا در صورت شلوغ بودن سالن‌های آرایشگری از تجمع در چنین محیط‌هایی خودداری کنید و یا آنکه با همراه داشتن شماره تلفن آرایشگر شخصی خود قبل از حضور در سالن آرایشگری از خلوت بون آرایشگاه اطمینان حاصل آورید.

از سوی دیگر بهتر است در محیط‌های آرایشگری همراه خود از مواد ضدعفونی کننده داشته باشید. در تمام این ماجراها اگر به هر ترتیبی اقدامات بهداشتی اتخاذ شده از جانب آرایشگر را لازم و کافی نمی‌بینید، جرات انتقاد را داشته باشید و از وی بخواهید تا رعایت نکات بهداشتی را داشته باشد. در نهایت با رعایت تمام این نکات اصولی و بهداشتی در انتهای کار اصلاح سر و صورت خود حتما حمام کنید. البته لازم است تا این حمام را در خانه و همراه با تجهیزات شخصی خود انجام دهید.

چند توصیه طلایی:
1- از توصیه‌های بهداشت عمومی پیروی کنید.
در مرحله اول همیشه به آخرین توصیه‌های دولت و مقامات مراجعه کنید. دستورالعمل‌های بهداشت عمومی را از مقامات خود دنبال کنید تا بتوانید تمام اقدامات ممکن را برای کمک به سالم ماندن شما انجام دهید، مانند شستشوی مکرر دست‌ها و …

2- رعایت موارد بهداشتی در خانه و در محل کار و همچنین ابزار کار.
تمیز نگه‌داشتن محیط کار و ابزار کار بطور طبیعی برای متخصصان مو و زیبایی آموزش داده می‌شود. در فصل سرما و آنفولانزا محافظت از خانه و سالن از میکروب‌ها و ویروس‌ها بسیار مهم است، بنابراین ممکن است نیاز به تمیز کردن و ضد عفونی کردن داشته باشید و مشتریان و کارکنان خود را به انجام اینکار ترغیب نمایید. حتما اصول رعایت بهداشت را از طرف متخصصان بهداشت دنبال کنید.

پیشگیری برای کاهش شیوع میکروب‌ها و ویروس‌ها مهم است هنگام مراجعه به منزل یا برخی سطوح سالن، اطمینان حاصل کنید که از مواد تمیز کننده بسیار موثر برای دست دارید، مانند سفیدکننده‌ها و یا هیپوکلریت سدیم. میکروب‌ها را از سطوح متداول لمس‌شده همانند شیرهای آب، توالت، صندلی‌های شستشو، پیشخوان‌ها، دستگیره درب‌ها، سشوارها، آینه‌ها، کف سالن و سرامیک‌های دستشویی، روشویی سرشوی‌ها و آبدارخانه با استفاده از مواد ضدعفونی کننده که بر روی ویروس‌ها موثر است جدا کنید.

 

خانواده و کارکنان خود را در مورد علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سر درد، سرفه، گلو درد، تب یا احساس آن آگاه کنید و درصورت نگرانی از مشاوره پزشکی بخواهید و همیشه به مراکز بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی مراجعه نمایند.

 

هنگام خارج شدن از خانه ضدعفونی کننده دست را با خود ببرید، ترجیحاً اسپری با مقدار زیاد الکل (60درصد) و بطور مرتب استفاده کنید تمام سطوح دستان خود را با دستکش بپوشانید و از مراجعین خود بخواهید هنگام مراجعه به سالن شما نیز همین کارها را انجام دهند. اطمینان از شستن دست با صابون در اولویت قرار دارد. حتماً صابون‌های دستی و تمیزکننده در سالن داشته باشید. لباس‌ها و تجهیزات سالن مانند حوله یا پیشبند را در دمای بالای 60درجه سانتیگراد بشویید تا از انتشار میکروب‌ها و ویروس‌ها جلوگیری شود.

 

هر چیزی که با میکروب‌ها در تماس باشد را شامل می‌شود. فراموش نکنید که سرویس‌های بهداشتی، سر شوی و لوازم خود و مشتریان را قبل از شروع کار ضدعفونی نمایید. حتما از ماسک دهان استفاده شود چرا که عطسه یا سرفه در صورتی‌که دارای میکروب‌ها و یا ویروس باشد تا حدود 3متر پخش می‌شود و اگر از ماسک استفاده نکرده و با دست جلوی عطسه یا سرفه را گرفتید حتما دستهای‌تان را شسته و ضدعفونی نمایید و این موارد را به تیم، مشتریان، دوستان و همچنین خانواده خود گوشزد کنید تا اقدامات لازم را رعایت نمایند زیرا که همه ما باید مسئول عدم شیوع ویروس باشیم.

3-محافظت از تیم و مشتریان سالن شما.
آرایشگران قشری هستند که مرتباً با دیگران و مشتریان خود در ارتباط هستند بنابراین اگر احساس بیماری می‌کنید باید اقدامات پیشگیرانه و دوری از سالن محل کار را در نظر بگیرید و همینطور بالعکس اگر علائم بیماری را در مشتری خود دیدید کلیه موارد بهداشتی را به او تذکر داده و از مراجعه او به سالن بطوریکه ناراحت نشود گوشزد نمایید.
اگر یک آرایشگاه را اداره می‌کنید حتما باید کلیه موارد بهداشتی و نحوه آماده‌سازی محل کار خود را برای مقابله با ویروس انجام دهید.

4-رسیدگی به تخلفات.
شما به عنوان یک مدیر آرایشگاه باید این اطمینان را برای کارکنان و مشتریان خود به واسطه رعایت پاکیزگی و نظافت حاصل نمایید تا آن‌ها با رغبت پا به سالن و شما بگذارند و درصورت مشاهده هرگونه تخلف و عدم رعایت نظافت شخصی و عمومی کارکنان و مشتریان به آن‌ها تذکر بدهید. بطور مثال می‌توانید برای هریک از کارکنان و یا مشتریان از وسایل یکبار مصرف مانند دستکش، رو پوش، ماسک و پیشبند استفاده نموده و پس از اتمام کار، آن‌ها را امحاء نمایید.

ممکن است در این بازه زمانی ریزش مشتری داشته باشید آن هم به دلیل اینکه مشتریان خود می‌خواهند که از آمدن به اینجور اماکن عمومی خودداری نمایند. در حالی‌که این ممکن است در کوتاه مدت بر روحیه شغلی و کارکنان شما تاثیر بگذارد، یک نگرش مثبت داشته باشید. اولویت بندی برای سلامت همه، کار صحیحی است و می‌توانید برای اطمینان از وفاداری طولانی مدت با مشتریان خود اقدامات متعددی انجام دهید.

اقدامات لازم جهت پیشگیری و محافظت خود و مشتریان از ویروس:

اولین اقدام این است که با برقراری ارتباط با مشتریان این احساس را در آن‌ها بوجود بیاورید که سلامتی آن‌ها برای شما اهمیت دارد.

دومین اقدام این است که مشتریان خود را با اقداماتی که جهت رعایت نکات بهداشتی انجام داده‌اید آشنا نمایید. حتی می‌توانید آن‌ها را با روشهای نگهداری و مراقبت از پوست و مو در خانه آشنا نمایید زیرا که این تفکر را برای مشتری ایجاد کرده‌اید که چقدر سلامتی او برای شما اهمیت دارد.

سومین اقدام این است که برای هریک ازمشتریان خود نوبت‌دهی نمایید تا از اجتماع آن‌ها دریک زمان جلوگیری شود.

درمواقع بیکاری می‌توانید این کارها را انجام دهید:
1-برای برنامه‌ریزی در آینده وقت خود را به دور از سالن سرمایه‌گذاری نمایید. می‌توانید فرصت‌های آموزش را مرور کنید، مهارت‌های جدید را یاد بگیرید، دانش خود را ترقی دهید و از طریق رسانه‌های اجتماعی با مشتریان خود در ارتباط باشید.
2-رسانه‌های اجتماعی خود را ارتقاء دهید و وب‌سایت سالن خود را تقویت کنید.
3-روش‌های الهام‌بخش برای فصل جدیدی که در پیش رو دارید بررسی نمایید.
4-دانش و تجربیات خود را برای بهتر دیده‌شدن و حتی مشتریان خود تقویت نموده و در رسانه‌های اجتماعی انتشار دهید.

 

ما نیز برای ارتقاء مهارت‌های شما کارهایی را انجام داده‌ایم که حتماً به پیج اینستاگرام و وبسایت ما مراجعه نمایید. درآخر برای شما آرزوی موفقیت بیشتر و سلامتی داریم.
مدیریت آموزشگاه آرایشگری مردانه عصرمو

آموزش هااخبار

آرایشگریکرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *