انواع رنگ مو

انواع رنگ مو + 3 نوع مصرف رنگ مو

در این بخش آموزشی سعی می‌کنیم تا به انواع رنگ مو و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم. آموزش کار با رنگ مو در دوره درجه یک آموزش آرایشگری مردانه بطور مفصل آموزش داده می‌شود. آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو تمرکز ویژه ای روی بحث آموزش دارد بطوریکه تمام دوره های آموزشی این آموزشگاه بصورت تضمینی ارائه می‌شود.

1- رنگ موهای گیاهی

معمولا نفوذ ماده رنگی به داخل مو، بیش تر به سایز مولکول های رنگ بستگی دارد. معمولا رنگ هایی که سایز مولکول هایشان کوچک تر است، راحت تر داخل مو می شوند. بیش ترین رنگ گیاهی که امروزه و البته در گذشته استفاده می شده، حنا بوده است. ماده اصلی حنا که به مو ها رنگ می دهد کاملا غیر سمی است و هیچ آسیبی به مو ها نمی‌رساند، اما امروزه رنگ قرمز مایل به نارنجی و قهوه ای آن باعث شده که کم تر کسی سراغ آن برود.

برای این که رنگ خاص حنا حتی از بین برود و مشکی شود، معمولا به آن وسمه اضافه می کنند. در برخی از عطاری ها هم می توان گیاهانی پیدا کرد که مو ها را بهع رنگ زرد یا بلوند در می آورند و برای کسانی که به (پارافیین دی آمین) رنگ های صنعتی حساسند، جایگزین مناسبی است.

2- رنگ موهای متالیک

معمولا آقایان بیش تر از خانم ها مشتری این دسته رنگ ها هستند. در رنگ های متالیک تغییر رنگ مو تدریجی است و برخلاف رنگ های (اکسیداتیو) ناگهانی و بارز نیست. معمولا این رنگ ها مانند یک پوشش، تمامی سطح مو را می پوشانند، کدر و مات هستند و درخشش چندانی ندارند. گرچه آسیبی که این نوع رنگ به مو ها می رساند بسیار کم تر از مو های (اکسیداتیو) است، البته هنگام استفاده از این نوع رنگ ها باید مراقب بود که با پوست تماس نداشته باشند.

3- رنگ موهای آلی مصنوعی

رنگ های این دسته طبیعی تر و زیباتر از رنگ های دیگر هستند. بیش از 60 سال است که این رنگ ها در سراسر دنیا استفاده می شوند و هر روز به طیف آن اضافه می شود. این رنگ ها با نفوذ در (کوتیکول) مو، یک رنگ پایدار را ایجاد می کنند. هر چند که طی سال های اخیر انواع ناپایدار این رنگ ها هم ساخته شده است.

رنگ های موقتی به صورت اسپری روی مو پاشیده می شوند و چون با هر بار شستن از بین می روند بیش تر از یک هفته دوام ندارند. معمولا هنگام استفاده پوسته پوسته می شوند و ممکن است روی لباس ها بریزند. برای این که رنگ موقت پاک شود باید بین 6 تا 10 بار شسته شوند (البته اگر شامپو حاوی آمونیوم باشد رنگ بسیار سریع تر پاک می شود) رنگ های موقت نیاز به مکمل یا اکسیدان ندارند.

اما رنگ های پایدار در واقع رنگ طبیعی حاصل از یک ماده شیمیایی نیست، بلکه نیاز به اکسیداتیو (هیدروژن پراکسید) دارد تا رنگ نهایی و مطلوب خود را به وجود آورد. به همین علت بیش تر از همه رنگ های دیگر به مو آسیب می رسانند. این رنگ ها علاوه بر آسیب و خشکی و شکنندگی که در بدنه مو ها ایجاد می کنند، در 10 درصد موارد ممکن است باعث ایجاد حساسیت در شخص نیز بشوند.

حتما قبل از استفاده از رنگ مو این نکته را رعایت کنید!
بهترین پیشنهاد برای این که جلوی بروز حساسیت را بگیرید این است که قبل از مصرف حتما مقدار کمی از آن را پشت گوش یا روی ساعد تست کنید. در صورت بروز هرگونه قرمزی، تاول، تورم یا خارش که همگی از علائم واکنش های آلرژیک هستند، نباید هرگز سراغ این رنگ ها بروید. یادتان باشد اگر هیچ یک از این علائم بروز نکردند به این معنی نیست صد درصد حساسیت ایجاد نمی‌کنند و باز هم تا حدودی احتمالش وجود دارد.
در چند سال اخیر در مورد احتمال سرطان‌زایی این مواد تحقیقات زیادی صورت گرفته است، اما هنوز به طور دقیق و علمی ثابت نشده است، بنابراین نمی‌توان افراد را از مصرف آن ها منع کرد.

انواع رنگ مو

یک نمونه حساسیت ایجاد شده با رنگ مو !

این رنگ ها پایدار بوده و تا چندین ماه روی مو باقی می مانند و تنها راه پاک شدن آن ها از روی مو، رشد مو های جدید است. در صورتی که رنگ مویی که زده اید روشن است می توانید با خیالی آسوده روی آن رنگ موی موقتی تیره بزنید زیرا استفاده از رنگ تیره تر به مو آسیبی نمی‌رساند، اما فاصله هر بار استفاده از رنگ موی موقت نیز نباید کم تر از دو یا سه هفته باشد.

 

هر چقدر رنگ طبیعی شما از رنگ مویی که مصرف می کنید فاصله بیش تری داشته باشد، یعنی رنگ مو مصرفی روشن تر باشد، میزان آسیبی که به مو ها می رسد بسیار بیش تر است. معمولا خشکی، ضعیف شدن مو و شکنندگی آن بعد از رنگ کردن غیر قابل اجتناب است و شما هر چقدر هم که بعد از رنگ کردن مراقب موهایتان باشید باز هم جبران آسیب وارده را نمی‌کند.

ترمیم مو های آسیب دیده

یادتان باشد موهایی که در اثر رنگ کردن آسیب دیده اند قادر به ترمیم خود نیستند و حتی مراقبت های بعدی هم نمی‌توانند آسیب ها را برطرف کنند، چون مو بافت زنده محسوب نمی‌شود و ترمیم آن از نظر علمی معنایی ندارد.

بهتر است با توجه به میزان خشکی و شکنندگی مو ها از شامپو های ملایم استفاده کنید و پس از آن به میزان کافی کاندیشنر مصرف کنید. به یاد داشته باشید ماساژ دادن یا برس کشیدن بیش از اندازه مو ها هنگام استحمام باعث شکنندگی بیش تر مو ها می شوند.

 

بهتر است در حمام بگذارید مواد نرم کننده و رطوبت رسان به مدت 5 تا 10 دقیقه روی مو ها بمانند و بعد از آب کشی مو ها نیز تا حد ممکن از سشوار یا اتو مو استفاده نشود. بعد از حمام هم مقداری محافظ، کرم یا لوسیون محافظ مخصوص بزنید. این مواد به سطح مو وصل می شوند و علاوه بر کاهش الکتریسته ساکن، از مو ها در برابر اشعه UV آفتاب نیز محافظت کنند. این مواد باعث قوام یافتن مو می شوند و گاهی حاوی تری گلیسیرید های طبیعی مانند روغن زیتون، جوجوبا و مواد مشابه هستند. استفاده از این مواد باعث می شود مو در برابر رنگ و مش های مختلف دوام بیش تری پیدا کند و کم تر آسیب ببیند.

رنگ کردن مو در آرایشگاه

گاهی افراد موهایشان را در خانه رنگ می کنند، اما ترجیح بر این است که رنگ کردن مو در آرایشگاه انجام شود تا مدت زمان کم تری برای رنگ گرفتن صرف شود و البته به دلیل استفاده از مواد قوی تر نتیجه نیز قابل قبول تر است. معمولا مو ها را به صورت لایه ای رنگ می زنند و گاهی در تمامی قسمت های سر استفاده نمی‌شود. بعد از روشن شدن رنگ مو باید سر را با شامپوی اسیدی بشویید و اگر دوست داشتید رنگ های مورد علاقهتان را به آن بیفزایید.

اما در نهایت رنگ کردن به بدنه مو آسیب جدی وارد می کند. علاوه بر این ممکن است حساسیت های تحریکی شدیدی را نیز روی قسمت هایی از پوست بدن که قابل دیدن نیستند ایجاد کند.

آموزش ها

رنگ مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *