آموزش آرایشگری مردانه

11 دلیل ریزش مو و راههای درمان ریزش مو

آیا شما هم از آن دسته هستید که ریزش مو دارید و دلیل و راه درمان آن را نمی دانید؟ آیا به پزشک هم مراجعه کرده اید؟ یا گمان برده اید ریزش موی شما ارثی است و به آن توجه نکرده اید؟ قصد داریم تا در این مطلب به 11 دلیل ریزش مو و  راههای درمان ریزش مو بپردازم.

دلیل ریزش مو

سیکل طبیعی رشد مو:

در هر زمانی ۱۰% موهای سر شما در فاز استراحت هستند. بعد از گذشت ۲ تا ۳ ماه، موهای در فاز استراحت می ریزند و موهای جدید به جای آنها می رویند. این رویش حدود ۲ تا ۶ سال بعد تمام می شود. در این فاز، هر تار مو، ماهیانه ۱ سانتیمتر رشد می کند. بنابراین ریزش چند تار مو در هر روز به عنوان بخشی از این سیکل طبیعی است. اما بعضی افراد بیش از حد طبیعی ریزش مو دارند که این ریزش مو می تواند در کودکان، مردان و زنان باشد.

دلیل ریزش مو:

علل متفاوتی می توانند سبب ریزش مو شوند. از آن جمله می توان به این دلائل اشاره کرد:

1- بیماری یا جراحی بزرگ:

یکی از عوامل ریزش مو بیماری یا انجام جراحی است. ممکن است حدود ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری یا جراحی بزرگ، به طور ناگهانی تعداد زیادی از موهای خود را ازدست دهید که به علت، استرس بیماری یا جراحی است و این ریزش مو موقتی می باشد.

2- اختلالات هورمونی:

از عوامل دیگر ریزش مو اختلالات هورمونی است. اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید، چه پرکاری و چه کم کاری، می تواند باعث ریزش مو شود، که برای درمان ریزش مو باید مشکل تیروئید حل می شود. ممکن است هورمونهای زنانه (استروژن) یا مردانه (آندروژن) دچار عدم تعادل شده باشند که باز می تواند از علل ریزش مو باشد. متعادل کردن این هورمونها نیز باعث درمان ریزش مو می شود.

3- هورمون مردانه:

هورمون مردانه (تستسترون) که می تواند به دی هیدروتستسترون(DHT) تبدیل شود، یکی از دلائل اصلی ریزش مو است. این هورمون هچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سر هم ساخته شود.

4- چربی پوست سر:

از دیگر عواملی که سبب ریزش مو میشود، چربی زیاد پوست سر است، اگر پوست سر چرب باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود.

5- ارتباط ریزش مو با تغذیه:

مهمترین عامل ریزش مو، می تواند رژیم غذایی نامتعادل باشد.هنگامی که تغذیه فولیکول مو بطور کامل باشد، موی سالم ایجاد می‌شود ولی هنگام تغذیه ناقص این بخش ، سلولهای این ناحیه دچار سوء‌ تغذیه شده و به تدریج می‌میرند و یا وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

کاهش نمک مصرفی ،‌ حذف یا محدود کردن مصرف اسید چرب اشباع ، کاهش مصرف آجیل ، شکلات ، غذاهای سرخ کردنی و پرادویه و مصرف فراوان آب ، سبزی و میوه تازه می‌تواند در جلوگیری از سفید شدن مو و ریزش آن ، ابتلا به شوره سر و شکنندگی مو مفید باشد.رژیم غذایی باید حاوی انواع مواد غذایی باشد. برای کاهش و درمان ریزش مو، غذای پر پروتئین و آهن کافی، لازم است. همچنین مصرف میوه ها، سبزی های تازه، سالادها و…نیاز است.

دلیل ریزش مو

6- استرس:

از دیگر عوامل مهم ریزش مو، استرس، اضطراب، نگرانی و شوک ناگهانی است ، که کاهش و کنترل استرس میتوانید سبب درمان ریزش مو شود.

7- حاملگی:

بسیاری از زنان بعد از گذشت ۳ ماه از بچه دار شدن خود متوجه ریزش موی شدید در خود می شوند. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که در زمان حاملگی افزایش مقدار هورمونهای زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از حاملگی که سطح هورمونها نرمال می شوند، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

8- داروها:

بعضی داروها باعث ایجاد ریزش مو می شوند. داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین و…) ، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود، استفاده بیش از حد از ویتامین A و قرصهای ضد حاملگی. قطع این داروها به کاهش ریزش مو و درمان ریزش مو بسیار کمک کننده است.

9- عفونت:

بعضی از عفونت‌ها مانند عفونت های قارچی باعث ریزش مو می شوند که با درمان عفونت‌ها با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

10- بیماری:

ریزش مو در بعضی از بیماریها می تواند روی دهد از جمله در لوپوس یا دیابت.ریزش مو می تواند از علائم بعضی از بیماریها باشد. بنابراین تشخیص و درمان ریزش مو می تواند سبب کشف بیماری و درمان به موقع آن شود. در بعضی از بیماریهای مزمن هم ممکن است ریزش مو دیده شود.مانند: سفلیس، تیفوس، آنفلوآنزا، سرماخوردگی مزمن و کم خونی.

11- مراقبت نامناسب:

کشش بیش از حد موها از علل مهم ریزش مو است. شانه کردن با نیروی زیاد و استفاده از شامپوهای نامناسب هم از انواع دیگر مراقبت نامناسب از موی سر است.

درمان ریزش مو:

درمان ریزش مو بر اساس علت آن می‌باشد در صورت وجود علل زمینه‌ای،اینها باید برطرف شود. یکسری درمان کلی هم بصورت تجربی در همه موارد استفاده می‌شود از جمله قرص ویتامین E ، ویتامین ب- کمپلکس و قرصهای آهن و هماتینیک.

درمان طاسی مردانه (درمان ریزش مو) 

به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است. این محلول تاثیر چشمگیری در کنترل و کاهش ریزش مو دارد.

دلیل ریزش مو

نحوه نگهداری و مراقبت اصولی از مو جهت پیشگیری از معضل بیش از 40 درصد از انسان های بین 25 تا 40 سال در جهان، بطور کامل در آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو آموزش داده می‍‌شود. آموزشگاه عصر مفتخر است که بروزترین آموزشگاه آرایشگری مردانه ایران است. این امر با نظارت مستقیم مدیریت آموزشگاه (استاد شکوهی نیا) و کادر با تجربه و حرفه ای مربیان آموزشگاه عصر مو محقق شده است.

 آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو که با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای مشغول به امر آموزش است، تنها آموزشگاه آرایشگری مردانه در ایران است که بصورت 100 تضمینی به هنرجویان خود آموزش می‌دهد.

آموزش ها

درمان ریزش مودلیل ریزش مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *