آرایشگری

بازار کار آرایشگری در اروپا، کانادا و آمریکا

در هر جای دنیا که باشید، آرایشگری یک شغل نان‌وآب‌دار است. چراکه همه انسان‌ها با موهایی که دائماً در حال رشد کردن هستند، زندگی می‌کنند و در این زندگی روزمره لازم است تا هر از چند گاهی فکری برای اصلاح موهای سروصورت خودکرده باشند. این می‌شود که راهی سالن‌های آرایشگری می‌شوند. دراین‌بین اینکه قرار است موی سر آنها چگونه کوتاه شود و با چه ترتیبی مرتب گردد، مقوله‌ای است که جدا از نظرات شخصی ارتباطاتی با مظاهر فرهنگی نیز خواهد داشت.

آرایشگری
“آرایشگری”

ازاین‌رو اگرچه می‌توان شغل آرایشگری را در تمام کشورهای دنیا با عنوان یک حرفه فراگیر در نظر گرفت؛ اما نگرش‌های متفاوتی برای این حرفه در سراسر جهان ایجادشده است. نگرش‌هایی که گاهاً ریشه‌هایی در مظاهر فرهنگی، نیازهای اجتماعی، رفتارهای اعتقادی و… دارد.

از سوی دیگر وقتی یک شغل تا این اندازه در سطح جهان جایگاه دارد، پس می‌تواند زمینه‌ساز مهاجرت نیز باشد. مثلاً در همین فضای حاکم در مقاصد مهاجرتی کشور خودمان، هستند کسانیکه باهدف آرایشگر شدن قصد مهاجرت به کشورهایی همچون آمریکا، کانادا و حتی اروپا را دارند. چرا؟! چون در این کشورها آرایشگری در ردیف مشاغل موردنیاز است و انصافاً نان‌وآب قابل قبولی نیز دارد؛ اما یقیناً به این سادگی باور نخواهید کرد که آرایشگری در آن‌سوی مرزهای ایران می‌تواند تعریفی کاملاً متفاوت با آنچه می‌شناسید داشته باشد. 

ازاین‌رو با ما همراه باشید تا به جزئیات حاکم بر این حرفه در کشورهایی همچون کانادا، آمریکا و حتی حوزه اروپا بپردازیم. در ادامه هم به مقوله‌های پیش رو برای آنکه چگونه بتوانید همراه با کسب مهارت در آرایشگری مسیر مهاجرت خود را هموارسازید، خواهیم پرداخت. به‌هرحال در سطح کنونی کشور هستند افرادی که علاقه دارند تا از طریق کسب ویزای کاری مسیر مهاجرت خود را به این کشورها هموار سازند. برای آنها مهارت در آرایشگری می‌تواند یک انتخاب خوب برای کسب ویزای جستجوی کار درزمانی کوتاه باشد. 

بازار کار آرایشگری در کانادا

کانادا از آن دست کشورهای سطح بالای جهانی است. کشوری که سطح رفاه عمومی در آن همراه با استانداردهای رده‌بالای جهانی شده است. در چنین کشور مرفه و ثروتمندی منطقی است که فضای شغل آرایشگری مقوله‌های متفاوتی ازآنچه برای ما آشنا است، داشته باشد. در نزد مردم کانادا رسیدگی به‌ظاهر اهمیت ویژه‌ای دارد و برای این منظور آشنایی با آرایشگران مسلط و کار بلد را یک امر الزامی در جریان عادی زندگی خود می‌دانند. 

از سوی دیگر کانادا یک کشور با سطح مهاجرت بالا می باشد. در این سرزمین می توانید از اقوام گوناگون که از سراسر جهان آمده‌ اند، مواجه باشید. اقوامی که هر کدام سلایق و نظرات خاص خود را در امر آرایشگری می ‌خواهند. پس گویا همراه با آرایشگری در کشور کانادا باید هر روز انتظار یک مشتری خاص همراه با یک انتظار خاص را داشته باشید.

کانادایی‌ها شغل آرایشگری در کانادا را خیلی جدی گرفته‌اند. آنها برای این حرفه، آموزش‌های آکادمیک در سطح دانشگاهی تعریف کرده‌اند و برای هرکسی که می‌خواهد به‌نوعی وارد این حرفه باشد، لازم است تا این آموزش‌های حرفه‌ای را دیده باشد. بااین‌وجود شغل آرایشگری در لیست مشاغل موردنیاز کشور کانادا حضور دارد. پس می‌توانید همراه با این شغل راهی کشور کانادا باشید و در آنجا کسب‌وکاری برای خود بسازید؛ اما ماجرا به این سادگی‌ها هم نخواهد بود.

شغل آرایشگری در کشور کانادا از مشاغل موردنیاز تعریف‌شده است. لکن در مرحله گزینش افراد برای مهاجرت لازم است تا جدا از نشان دادن مهارت‌های کافی در امر آرایشگری به‌نوعی مدرک معتبر از نهادهای آموزشی داشته باشید. در کشور کانادا در زمان استخدام آرایشگران ارائه مدارک مبتنی بر مهارت در آرایشگری الزامی است. البته اگر قرار است از ایران راهی کانادا باشید و در آنجا این پیشه را هدف آتی خود قرار دهید، لازم است تا در همین‌جا مهارت‌های لازم را کسب کنید. ازاین‌رو باید همراه با آموزش‌های حرفه‌ای در آموزشگاه آرایشگری، مدارک معتبر لازم را کسب کرده و این مدارک را مورد تأیید سفارت‌خانه کشور کانادا برسانید؛ اما اگر در داخل کشور کانادا برویم، مسیر آرایشگر شدن چگونه است؟ آیا در آنجا می‌توان همراه با کسب مهارت‌های تجربی اجازه آرایشگر شدن را به‌دست آورد؟

آرایشگری
“بازار کار آرایشگری در کانادا”

در کانادا هنرجویان چگونه آرایشگر می شوند؟

در کشور کانادا کارآموزی برای آرایشگری، مقدماتی دارد. مقدماتی که لازم است هنرجو به‌طور کامل آنها را طی کرده باشد. برای این منظور سطح مشخصی از تحصیلات دبیرستانی تعریف‌شده است. درعین‌حال دوره‌های آموزش تکمیلی که غالباً ۲ یا ۳ ساله خواهند بود، در کالج‌های کانادا با هدف ارائه مهارت‌های آرایشگری تعریف‌شده‌اند. البته می‌توان تجربه چند سال وردستی نزدیک آرایشگر ماهر را جایگزین این دوره‌های دانشگاهی نمود.

اما بااین‌وجود در برخی از ایالات کانادا ارائه گواهی کسب‌وکار آرایشگری الزامی می‌باشد. درنهایت آزمونی با عنوان Red Seal برای تکمیل پروسه آرایشگری تعریف‌شده است که لازم است تا هر متقاضی این حرفه، از این آزمون نمره قبولی را دریافت کرده باشد.

بازار کار آرایشگری در کشور کانادا چگونه است؟

همان‌طور که گفتیم کانادا ازجمله کشورهای سطح بالای جهانی است. ازاین‌رو به آرایشگری همراه با یک مقوله گاها هنری نگاه می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار سطح درآمد خوبی از این شغل را در آن کشور داشته باشیم. طبق آمارهای رسمی که از نهادهای دولتی کشور کانادا اعلام می‌شود، میانگین درآمد برای مشاغل آرایشگری و تمام شغل‌های وابسته به آن در حدود ۳۰ هزار دلار در سال می‌باشد. البته این عدد معرف یک مقدار میانی است. پس می‌تواند درآمد آرایشگری بسیار بیشتر و یا کمتر از این باشد.

نکته در تغییر سطح زندگی تا قوانین اجتماعی میان ایالات مختلف کانادا است. مثلاً از ایالت کل گری تا ایالت تورنتو با در نظر گرفتن تفاوت‌ها در سطح زندگی می‌توانید شاهد تغییرات چشمگیر در سطح درآمد آرایشگران باشید. این‌یک مقوله طبیعی است. در همین ایران خودمان هم این تفاوت‌ها به خوبی دیده می‌شود. بااین‌وجود می‌توان شغل آرایشگری را ازجمله مشاغل آینده دار و درعین‌حال درآمدزا در کشور کانادا دانست. شغلی که برای رسیدن به آن نیازی نیست تا مسیر پیچیده‌ای را طی کنید. فقط کافی است مدارک لازم از آموزشگاه آرایشگری مردانه را کسب کنید و همراه با ۱ یا ۲ سال کار عملی اقدام جدی برای مهاجرت‌های شغلی خود را هموارسازید.

آرایشگری
“بازار کار آرایشگری در کشور کانادا”

بازار کار آرایشگری در آمریکا

آمریکا کشور پرجمعیتی است. یک کشور بزرگ و پهناور با شهرهای بسیار بزرگ و ثروتمند. یکی از مشخصه‌های اصلی در کشور آمریکا آن است که تقریباً می‌توان توازن ثروت را در میان تمامی ایالات آن مشاهده کرد. مردم آمریکا در سراسر این سرزمین پهناور در سطح مشخصی از امکانات زندگی می‌کنند. در یک کشور بزرگ همراه با شهرهای شلوغ و مردمانی که به مصرف گرایی شهره جهان هستند، قطعاً هر شغلی که با جنبه‌های زندگی شخصی آنها در ارتباط باشد، می‌تواند درآمد مطلوبی داشته باشد. مانند شغل آرایشگری در آمریکا که کم درآمدی ندارد.

آرایشگری در جامعه امروز آمریکا شغل نان‌وآب داری است. به‌شرط آنکه بتواند با انتظارات عجیب‌وغریب مردمان این کشور سازگار شود. البته تجربه نشان داده است که عموم مردم در اصلاح سروصورت خود سعی دارند تا یک ظاهر منطقی و عام‌پسند، عاری از هرگونه وجه متمایز داشته باشند. در کشور آمریکا کم نیستند کسانیکه می‌خواهند سروصورت خود را در ظاهری متمایز و به‌اصطلاح مد روز درآورند.

به هر صورت اگر می‌خواهید همراه با ویزای کاری مهاجران آمریکا باشید، انتخاب شغل آرایشگری می‌تواند یک گزینه مطلوب برای شما باشد. آمریکا با شرایط خوبی از ویزای کاری همراه با شغل آرایشگری استقبال می‌کند؛ اما ضرورت دارد تا مقدمات این امر را فراهم کرده باشید.

اصولاً در آمریکا کارهایی که قرار است به شکل مستقیم با ارباب‌رجوع در ارتباط باشد، ساده‌تر از دیگر مشاغل پیدا می‌شوند. مشاغلی مانند کار در رستوران‌ها، صندوقدار مغازه‌ها و یا کار در فروشگاه‌ها و… . دراین‌بین اگر شغل موردنظر، جدا از ارتباط مستقیم با ارباب‌رجوع نیاز به مهارت‌های تخصصی هم داشته باشد، ماجرا اندکی جذاب‌تر هم خواهد شد. چراکه هرکسی نمی‌تواند آن سطح مهارت کافی را تا مین نماید. آرایشگری از همان دست مشاغل است که ارتباط مستقیم با ارباب‌رجوع دارد و درعین‌حال نیازمند به کسب مهارت‌های لازم می‌باشد. ازاین‌رو اگر فردی بتواند آن سطح مهارت کافی را تا مین نماید، احتمالاً با ضریب شانس بالاتری بتواند در کشور پهناوری مانند آمریکا یک شغل نان و آبدار مانند آرایشگری را برای خودش دست‌وپا کند.

طبق آمارهای رسمی، میانگین درآمد شغل آرایشگری در کشور آمریکا چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار آمریکا است. این شغل در سطح شهرهای آمریکا به همین سادگی‌ها هم به‌دست نخواهد آمد. مدارک لازم مبنی برگذراندن دوره‌های آموزش حرفه‌ای، نیاز است. ازاین‌رو لازم است تا در همین ایران که هستید، اقدامات جدی برای گذراندن آموزش‌های آرایشگری در آموزشگاه‌های معتبر را در نظر داشته باشید. تجربه کاری نیز اهمیت خودش را دارد و در آخر احتمال آنکه یک آزمون مفصل از خود جویای کار در سالن‌های آرایشگری گرفته شود بسیار زیاد است.

واقعیت کار در آمریکا آن است که این کشور یک فضای باز اقتصادی دارد. یعنی در اجرای مشاغل در آن قوانین محدودکننده خاصی مطرح نخواهد شد. ازاین‌رو شما می‌توانید با هر سبک و سلیقه‌ای که دارید، شغل خود را دایر سازید؛ اما هرگز نمی‌توانید مقوله رقابت را دست‌کم بگیرید. در آمریکا این رقابت است که تعادل اقتصادی را فراهم آورده است. در این رقابت نفس‌گیر آن‌کسی برنده است که بتواند خدمات مطلوب را با بهترین قیمت ارائه کند. در آرایشگری نیز این رقابت وجود دارد. ازاین‌رو اگرچه نمی‌توان در فضای کاری آمریکا قوانین محدودکننده‌ای برای مشاغلی مانند آرایشگری پیدا کرد؛ اما رقابت ماجرا بسیار جدی‌تر از آن چیزی خواهد شد که فکرش را می‌کنید.

آرایشگری
“بازار کار آرایشگری در آمریکا”

بازار کار آرایشگری در اروپا

می‌خواهیم از غرب دنیا فاصله بگیریم و اندکی رو به شرق درجایی همین اطراف خودمان، یعنی قاره اروپا فرصت‌های شغلی آرایشگری را بررسی کنیم. وقتی صحبت از اروپا می‌کنیم، در اصل قرار است راجع به یک قاره با حدود ۵۰ کشور صحبت کنیم. کشورهایی که هرکدام قواعد و قوانین کسب‌وکار مخصوص به خودشان را دارند. به‌هرحال از ترکیه تا ایسلند را باید در قاره سبز گنجانید. این کشورها همگی در یک سطح نیستند، فرهنگ‌های متفاوتی دارند، سلایق گوناگون خواهند داشت و درعین‌حال نیازهای متنوعی نیز دارند. ازاین‌رو نمی‌توان یک شغل خاص مانند آرایشگری را در تمام این قاره به‌صورت یکجا موردبررسی قرارداد.

پس لازم است تا آرایشگری در اروپا را محدود کنیم در کشورهایی خاص. کشورهایی که بیشتر موردتوجه ایرانی‌ها قرار دارند. کشورهایی مانند آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ترکیه و… که سطح بالایی از مهاجران ایرانی را در خود جای‌داده‌اند. حال می‌خواهیم فرصت‌های شغلی آرایشگری را در کشورهای مذکور بررسی کنیم.

شغل آرایشگری در ترکیه چگونه است؟

ترکیه از آن دست کشورهای یک بام و دو هوا شده است. کشوری که میان شرق و غرب گیرکرده است. مقداری از آن هنوز رنگ و بوی آسیایی دارد و بخش‌های دیگر از آن حال و هوای اروپایی در سر می‌پروراند. این‌یک بام و دوهوایی را می‌شود به‌طور کامل در بزرگ‌ترین شهر این کشور یعنی استانبول شاهد باشید. از شرق تا غرب ترکیه تمامیت فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این کشور دستخوش تغییرات بسیار خواهد شد؛ اما یک واقعیت ساده در ترکیه وجود دارد و آن این است که این کشور هنوز هم به شکل سفت و سختی پای بند نگرش‌های فرهنگی سنتی خود مانده است. همین نگرش‌های سنتی در ترکیه همراه با گرایش‌های تندوتیز و گاهاً ملایمی که در سمت غرب دارند، آرایشگری در این کشور را بسیار جذاب و درعین‌حال پیچیده کرده است. از مردمانی که فرهنگ‌های سنتی خود را دوست دارند و درعین‌حال بدشان نمی‌آید همراه با تفکر غربی باشند، احتمالاً باید انتظار یک سبک جدید از آرایشگری را داشته باشید.

ولی آرایشگری در ترکیه را خیلی سخت نگیریم. این کشور هنوز هم وجه شباهت‌های فرهنگی بسیاری با ما ایرانی‌ها دارد و آرایشگری آنها نیز خیلی شبیه به ما ایرانی‌ها می‌باشد. ازاین‌رو اگر در ایران یک آرایشگر ماهر هستید و یا همراه با آموزشگاه آرایشگری معتبری شده‌اید و مدارک لازم را کسب کرده‌اید، احتمالاً در فضای کسب‌وکار کشور ترکیه با مشکل خاصی مواجه نباشید.

درآمد آرایشگری در آلمان

کشور آلمان از آن دست کشورها است که در مقوله شغل آرایشگری خیلی سفت‌وسخت است و به این سادگی‌ها همراه با داشتن یک پس‌زمینه تجربی به کسی اجازه داشتن این شغل را نمی‌دهد. آلمانی‌ها به انضباط شغلی معروف هستند. برای آنها خیلی مهم است که هر چیزی سر جای خودش باشد. به‌این‌ترتیب هرگز موردپسند آنها قرار نخواهد گرفت که کسی بدون داشتن مدارک فنی لازم در عرصه‌های حرفه‌ای یک شغل وارد شود.

آرایشگری
“درآمد آرایشگری در آلمان”

البته آلمانی‌ها با این نگرش سفت‌وسخت خود در آن‌سوی ماجرا، یعنی آموزش نیز خیلی دست بالا هستند. تقریباً می‌توانید در تمام دانشگاه‌ها و مراکز فنی حرفه‌ای و نهادهای آموزشی معتبر این کشور، رشته‌های تحصیلی از زمینه‌های گوناگون آرایشگری در آلمان را شاهد باشید. کافی است فرد هنرجو همراه با یکی از این دوره‌های آموزش عالی تا حرفه‌ای در کشور آلمان باشد تا همراه با کسب گواهینامه‌های لازم به‌عنوان آرایشگر، توسط سالن‌های آرایشگری آقایان در این کشور سطح بالای اروپایی پذیرفته شود. در کشور آلمان یک تعادل جالبی میان آرایشگر و مشتریان وجود دارد. درواقع تقریباً در تمام این کشور گویا باید به دنبال یک آرایشگر شخصی برای خود باشید. ازاین‌رو تقریباً نمی‌توان یک ساعت کار مشخص و یا یک فضای کاری مدون را برای بسیاری از آرایشگران در کشور آلمان در نظر گرفت.

در سوی دیگر ماجرا آلمان از آن دست کشورها است که مردمانی باعلاقه زیاد به داشتن موها با سبک و مدل‌های متنوع به‌روز می‌باشد. آلمانی‌ها خود به‌تنهایی زمینه‌ساز چندین سبک آرایشگری مردانه هستند و در این امرید طولانی دارند؛ اما ازآنجاکه کشور آلمان ازجمله کشورهای مهاجرپذیر جهان است و دراین‌بین آرایشگری را با عنوان یکی از مشاغل موردنیاز برای خود معرفی کرده است، برای آنها که قصد مهاجرت دارند شاید بد نباشد که بتوانند مهاجرت همراه با ویزای کاری از طریق آرایشگری در کشور آلمان را تجربه نمایند.

درآمد نجومی همراه با شغل آرایشگری در انگلستان

می‌توان کشور انگلستان را به‌نوعی با عنوان بهترین مکان برای داشتن شغل آرایشگری دانست. میانگین درآمد آرایشگران در این کشور چیزی در حدود ۴۵ هزار دلار می‌باشد. این رقم تقریباً ۱٫۵ برابر درآمد آرایشگران در کانادا و تقریباً ۲ برابر درآمد آرایشگران در آمریکا خواهد بود. واقعاً چطور می‌توان از کنار چنین درآمد سطح بالایی به این سادگی عبور کرد؛ اما بگذارید این درآمد بالا را در آن‌سوی ماجرا نیز بررسی کنیم.

انگلستان ازجمله گران‌ترین کشورهای اروپایی است و هزینه زندگی در این کشور کم نخواهد بود و از طرفی میزان درآمدهای مالیاتی دولتی نیز اندکی بیشتر از حد میانگین اروپایی است. پس شاید با این نگرش، این تفاوت درآمد آرایشگری در انگلستان چندان رنگ و بوی متفاوتی با دیگر کشورهای اروپایی و شاید آمریکا و کانادا نداشته باشد. از سوی دیگر ماجرا، کشور انگلستان را به‌عنوان یکی از کشورهای تجملاتی در سطح کشورهای غربی می‌دانند. این رنگ و بوی تجملاتی تقریباً در بطن زندگی تمام مردمان این سرزمین قرار دارد. آنها این رنگ و بو را همراه با دیگر جنبه‌های زندگی خود، خصوصاً آرایشگری کرده‌اند. ازاین‌رو از آرایشگرهای خود گاهی انتظاراتی فراتر ازآنچه در دیگر نقاط جهان است می‌خواهند. آرایشگری در انگلستان بازار خوبی دارد؛ اما درعین‌حال فرد آرایشگر باید بتواند خود را با دنیای سخت پسند مردمان ثروتمند انگلیسی سازگار سازد.

برای شغل آرایشگری چندان فرقی نمی‌کند که در کدام سمت جهان کسب‌وکاری برای خودتان ایجاد کرده باشید. هر جا که آدم‌ها باشند، لاجرم نیاز به اصلاح سروصورت خواهند داشت. ازاین‌رو می‌توان آرایشگری مردانه و یا زنانه را به‌عنوان متداول‌ترین مشاغل در سراسر جهان در نظر گرفت.

دراین‌بین بازار کار این شغل در هر کشوری وقتی پررونق خواهد شد که فرد آرایشگر آن مهارت‌های لازم را کسب کرده باشد. مردم در هر جای این کره خاکی که باشند، می‌خواهند تا همراه با مهارت‌های کافی از یک آرایشگر مسلط، سروصورت خودشان را اصلاح کنند. پس این مهارت است که می‌تواند مسیر کسب‌وکار آرایشگری را پررونق سازد. مهارت به‌مرور زمان همراه با کسب آموزش‌های لازم به‌دست خواهد آمد و در ادامه آرام‌آرام می‌تواند مشتریانی پایبند را جذب خود نماید.

آرایشگری
“شغل آرایشگری در انگلستان”

اگر می‌خواهید در شغل آرایشگری موفق باشید، لزوماً نیازی نیست تا چندان دربند جا و مکان باشید؛ بلکه لازم است تا مهارت‌های خود را افزایش دهید. این مهارت‌ها شامل جزئیاتی مانند یادگیری سبک‌های گوناگون آرایشگری تا آشنایی با تمام ابزارها و نیازهای جدید در دنیای آرایشگری همراه با کسب تجربیات لازم در کنار مهارت در کار با ابزارها می‌باشد. مباحثی در هر نقطه از جهان به‌عنوان الزامات پایه در نظر گرفته خواهد شد. ازاین‌رو اگر دربند بررسی بازار کار آرایشگری در کشورهایی چون اروپا و کانادا و آمریکا هستید، باید گفت که در هر نقطه از جهان این مهارت آرایشگر است که می‌تواند برگ برنده او در جذب مشتریانی همیشگی باشد. نکته‌ای که تمام آرایشگران حرفه‌ای بر لزوم تا مین آن حساسیت بالایی خواهند داشت.,;

درپایان اگر تمایل دارید که مهارت آرایشگری مردانه را با اخذ مدرک بین المللی داشته باشید، می توانید مشاوره رایگان قبل از ثبت نام در دوره‌های آرایشگری مردانه یا انواع گریم سینمایی یا گریم داماد، استفاده کنید. برای این کار کافی است با شماره 09129739195 تماس بگیرید.

آموزشگاه آرایشگری مردانه عصر مو آموزشگاه ممتاز این رشته آموزشی است. و در پایان هر دوره به شما مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای ارائه می‌کند.

آموزش ها

آرایشگریآموزش آرایشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *