5 اشتباه رایج در کوتاهی فید

مقدمه کوتاهی فید

کوتاهی فید یا سایه یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین مدل‌های کوتاهی بین رده سنی کودکان تا افراد میانسال و حتی افراد سن بالا نیز علاقه خاصی به این کوتاهی دارند.

سال ها است که هنر و استایل آرایشگری در حال تکامل است و سالها طول کشید تا اوایل قرن 20 که کوتاهی اندرکات(undercut)  در اروپا و امریکا بسیار رایج شد و سربازان دور موهای خود را تا خط  بالای سر سفید می کردند.

کوتاهی اندرکات در دوره قرن 20  اتصال یا کانکشنی بین موهای بلند و کوتاه وجود نداشت و یا به عبارتی قانون گرجویشن(تدریجی) در کوتاهی های اندرکات رعایت نمی شد.

تا اوایل قرن 20 که دنیا مد و استایل مردانه به سمتی رفت که در همه ی کوتاهی ها شما باید قانون گرجویشن را رعایت میکردید و حتما باید فرم کوتاه به بلند مو در سر رعایت میشد.

در این مرحله افرادی که اندرکات کوتاه می کردند سعی بر این کردند که حتی اگر به قیمت طولانی شدن زمان اصلاح برای انها تمام شود این قانون را در اندرکات رعایت کنند و نتیجه کار کوتاهی بسیار زیبایی بود و بعد از مدتی همه آرایشگران نقاط اتصال را بین موهای کوتاه و بلند رعایت می کردند و کم کم بعد از تحلیل های بزرگان این حرفه فید را به صورت طیف های رنگی برای آرایشگران تعریف کردند.

مدل موی مردانه

و تکنیک های اصولی و استانداردی برایشان مشخص شد در آموزشگاه مراقبت و زیبایی عصر مو، آموزش فید با سه تکنیک:

فید اپ (fade up)  

فید دان  (fade down)

فید با خط راهنما (fade with guide line)

آموزش داده می شود.

اشتباه اول : استفاده از تیغه نادرست برای فید

برای یک فید مناسب شما باید به طور کامل بر تمام تکنیک های کار با ماشین اصلاح مسلط باشید و بتوانید فشار دست مناسب را در تمام سر حفظ کنید که به صورت ناخواسته کار شما دارای پستی و بلندی های ناخواسته نشود. برای کار اصولی با ماشین اصلاح شما باید براساس نوع ماشین اصلاح مد  نظرت آن را در موقعیت مناسب استفاده کنید.

برای درست گرفتن موقعیت تیغه ماشین بر روی سر باید انواع آن را بشناسید

تیغه فلت (flat)

تیغه تیپر (Taper)

اشتباه اول استفاده از تیغه فلت بدون شانه الحاقی مستقیم بر روی پوست(تیغه فلت به خاطر ساختار صاف در پشت تیغه مناسب برای کار کردن بر روی پوست نمی باشد.)

در پله هایی است که بدون گارد یا شانه الحاقی کار میکنید. یعنی سه صفر، صفرو یک.  معمولا تیغه های فلت نقش حجم زنی دارند تا استفاده برای محو کردن خط های تقسیم بندی کوتاهی فید بنابراین برای محو کردن پله ها در شماره های پایین از ماشین اصلاح هایی که دارای تیغه تیپر  (Taper)  استفاده میکنیم و باید دقت داشته باشیم که تیغه تیپر در قسمت پشت تیغه دارای  قوس می باشد و این قوس باعث کار کردن راحت بر روی پوست می شود.

نحوه ی گرفتن درست و اشتباه ماشین اصلاح در عکس زیر توجه کنید

ماشین اصلاح هایی که تیغه تیپر دارند عبارتند از : wahl 1919،icon master، و outliner icon و ….

اشتباه دوم: درست نگرفتن زاویه ی مچ دست

بسیاری از آرایشگران از این ایراد خود اطلاعی ندارند و باید توجه داشته باشند که زاویه مچ دست باعث فشار نامناسب در موقعیت نامناسب کف سر می شود و کنترل کوتاهی از دست ما خارج می شود.

برای این ایراد ما به شما پیشنهاد می کنیم که به مچ دست خود در هنگام کار بسیار دقت کنید و می توانید با تمرین مناسب این ایراد را برطرف کنید.

و از تکنیک های کتف و آرنج و انگشت به صورت اصولی در کوتاهی فید خود استفاده کنید.

اشتباه سوم:  استفاده از وسایل نامناسب برای کوتاهی فید

شما برای این که یک کوتاهی فید مناسب داشته باشید باید از ابزار مناسب فید استفاده کنید شما نمی توانید با همه ماشین های اصلاح، کوتاهی فید داشته باشید.

مهمترین ابزار در کوتاهی فید ماشین اصلاح است.

داشتن ماشین اصلاح مناسب یکی از بزرگترین پیش نیازهای کوتاهی فید است و امکان دارد که شما در تکنیک های  کوتاهی فید کارکشته باشید.

 ولی با استفاده از ابزار نا مناسب به کوتاهی فید دلخواه خود نرسید

اشتباه چهارم: درک نادرست از عملکرد شانه های الحاقی

در کوتاهی فید در مراحل اول شما باید در قسمت های بغل سر تقسیم بندی هایی انجام دهید.

 با استفاده از شانه های الحاقی ماشین پله ها و تقسیم بندی ها را محو کنید.

چرا در کوتاهی فید تقسیم بندی صورت میگیرد؟

به این دلیل که مدل فید باید قانون کوتاه به بلند داشته باشد، یعنی در اندازه های بسیار کوتاه  قانون گرجویشن یا کوتاهی تدریجی باید رعایت شود.

و به این ترتیب از بالا به پایین، اندازه مو به صورت بلند به کوتاه باشد هرچه این قانون، دقیق تر در کوتاهی فید رعایت شود فید بهتری به شما تحویل داده می شود.

به تقسیم بندی زیر برای فید توجه کنید.

اشتباه پنجم: درک نادرست اهرم ماشین اصلاح

کاربرد اهرم ماشین اصلاح تغییر تیغه غیرمتحرک به اندازه یک میلی متر است. این یک میلی متر به شما در کوتاهی فید بسیار کمک میکند.

و درک درست کاربرد این اهرم تاثیر بسیار زیادی بر کوتاهی فید شما دارد. شما میتوانید به اندازه های بیشتری با استفاده از اهرم در کوتاهی برسد.

وقتی شما در هر پله با هر شماره شانه الحاقی ایی کار میکنید باید از بالای بخش مورد نظر گارد خود را کامل باز کنید (100%) و پس از محو بالا با گارد کاملا باز در پایین تر از گارد باز (75%) استفاده میکنیم.

پس از گارد (75%)  باید در نقطه پایین تر از گارد نیمه باز (50%) استفاده میکنیم و در آخر با گارد باز (25%) خط را محو میکنیم و در پایان با گارد کاملا بسته کار میکنیم. به نحوه کار گارد در اندازه کوتاهی مو عکس زیر دقت کنید.

نکته مهم: یکی از مهمترین عواملی که باعث میشه یه فید بد یا نامناسب نتیجه کار باشه، رد کردن خط های تقسیم بندی است.

شما باید کاملا حواس خودتونو جمع کنید. که یک وقت وارد محدوده خط دیگه ای نشوید برای ان کار باید به اندازه کوتاهی ماشین اصلاح خود بسیار دقت کنید.

و دقت خود را درکوتاهی بسیار بالا ببرید یعنی دقیقا بفهمید تیغه های ماشین اصلاح شما کجای سر را کوتاه میکند و چه برد و اندازه‌ای دارد مقدار کوتاهی ماشین اصلاح

در فیدهای خود خلاقیت به خرج دهید و زمان بگذارید.

امیدوارم این مقاله به تکنیک‌های فید شما کمک کرده باشد و ایرادات شما در این مبحث برطرف شود .

شما چه ایرادی در کوتاهی فید دارید؟

تهیه شده در  تیم آموزشی آموزشگاه عصر مو

 

نشانی : ضلع جنوب غربي ميدان وليعصر ابتداي بلوار كشاورز جنب ساندويچ هايدا ساختمان ١٤ ط ٥ واحد ١٥                  

 شماره تماس : 86036219-021

آموزش ها

آموزش آرایشگریآموزش فیدفید کردنکوتاهی موی مردانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *